Anasayfa

                               

 

                                 DOĞAL TAŞLAR 

   Doğal taş; özellikleri cinsine, çeşidine ve onu oluşturan minerallerin bağlanma şekline göre değişiklik gösteren doğal bir üründür. Doğal taş bu özellikleri ile tüm yapı malzemelerinden farklı olan ve hem doğal taşlarla, hem de diğer pek çok malzeme ile kombine edilebilen benzersiz bir malzemedir. Doğal taş tek tip endüstriyel bir ürün değildir ve oluşum sürecinin izlerini taşımaktadır. 

EKOLOJİKTİR.

   Doğal taş; bir yapı malzemesi olarak kullanılmak üzere doğada neredeyse tamamlanmış halde bulunmakta olup sadece taşı ocağından çıkartmak ve işlemek için enerji gerekmekte ve bu da diğer inşaat malzemeleri için gerekenden çok daha azdır. Doğal taşlar genellikle büyük patlatmalar yapmadan ocaktan kesilerek çıkarılmakta, kullanılmayan atıklar ise tekrar doğaya karışmaktadır. Doğal taş sonunda yine doğaya dönmektedir.

DOĞAL TAŞ  DOĞA İLE UYUMLUDUR.

   Doğal taş; sağlığa zararlı herhangi bir madde içermemektedir. Yiyecek hazırlanan mekânlarda güvenle kullanılmaktadır. Yanıcı değildir ve yangın sırasında da sağlığa zararlı herhangi bir madde açığa çıkmamaktadır.

RENK, YAPI VE YÜZEY ÇEŞİTLİLİĞİ

   Doğal taş; kadar renk ve yapı çeşitliğine sahip başka bir inşaat malzemesi bulunmamaktadır. Yüzeye uygulanan işlemlerle bu çeşitlilik daha da artmaktadır. Bu durum Mimar ve Mühendislere hedefledikleri görünüş ve estetiği oluşturmak için geniş seçenekler sunmaktadır. Doğal taşlar genellikle doğal görünümleri ve üstün teknik özellikleri nedeni ile tercih edilmektedir. Doğal taşlar renk ,yapı ve yüzey çeşitliliğine sahip olup, bir yapı malzemesinde bulunması gereken tüm teknik özellikleri sağlayacak uygun bir doğal taş bulunabilmektedir.

DOĞAL TAŞ  ÖZGÜNDÜR.

   Doğal taşlar; ocaktan büyük bloklar halinde çıkarılmakta ve istenen ölçülerde kesilmektedir. Doğal taş üretiminde standart bir ölçü olmayıp, plakaların ölçüsü  bloğun boyutlarıdır.

   Sadece kare yada dikdörtgen levhalar değil istenen herhangi bir şekilde kesilebilmektedir. Taşların çeşitliliği, özel işlemler yardımı ile tasarım imkanı artmakta ve benzersiz sonuçlara ulaşılmaktadır.

ESKİDİKÇE GÜZELLEŞİR.

   Doğal taş; binlerce yıl geçmişi olan inşa malzemesi olup, doğal taş zamanla bozulmaz, güzelliğini ve özelliğini korur. Genel olarak yapı malzemeleri yıllar geçtikçe eskiyerek bozulmakta iken doğal taş ise kendine özgü bir görünüm kazanmakta, farklı bir estetiğe bürünmektedir. Ayrıca doğal taşların temizliği kolay ve fazla masraf gerektirmemektedir. Birkaç yüzyıllık doğal taşlar restore edilerek orijinal hallerine getirilebilmektedir. Doğal taş uzun ömürlüdür. İnşaat yapım tekniğinin doğru seçilmesi halinde doğal taşlar yüzyıllara direnmektedir.

DOĞAL TAŞ  ÜÇ BOYUTLUDUR.

   İstenilen boyutta; taşın üretilmesi mümkündür. Taşın üzerine uygulanan yüzey işlemleri ile  ışık- gölge efektleri oluşturulabilmekte ve benzeri şekilde işlem görmüş taşlar   cephelere sağlam, güçlü ve estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

DÜŞÜK MALİYETLİDİR.

   Bir yapı malzemesinin ömrü 30 yıl  ya da sonsuza kadar kullanılabilmesi esas alınarak hesaplandığında doğal taşın suni malzemelerden pahalı olmadığı görülmektedir. İlk maliyet, ömür olarak kıyaslandığında diğer malzemelerden ucuzdur. Temizlenmesi ve korunması için

gereken maliyet  de düşüktür.

DOĞAL TAŞ  ÜSTÜN FİZİKSEL ÖZELLİKLERE SAHİPTİR.

   Doğal taş ısıyı iyi soğurmaktadır. Binaların dışına kaplandığında binanın istenmeyen şekilde ısınmasını-soğumasını engellemektedir. Araştırmalar doğal taş ile kaplanmış çok katlı binaların ısınması ve soğutulması için gereken enerjinin 100-150 kWs/m2,yüzeyi cam olan binalarda ise bu oran 300-700 kWs/m2 dir.

DOĞAL TAŞ  DAYANIKLIDIR. 

   Doğal taşın basınç ve aşınma direnci yüksektir. Pek çoğu sonsuza dek dayanabilen bir yapı malzemesi özelliğine sahiptir. Yalnızca paslanmaz çelik ancak doğal taşla yarışabilmekle birlikte maliyeti çok yüksektir. Granit ve benzeri malzemeler insan ömrü süresince bile çok az aşınmaktadır.

 


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret13803
Hava Durumu
Anlık
Yarın
18° 24° 13°